Omlouváme se, bohužel nám delší dobu nefunguje pevná linka, volejte prosím na 607 232 717 nebo 606 551 118
NABÍDNĚTE NÁM ZAJÍMAVÝ MATERIÁL DO NAŠICH INTERNETOVÝCH AUKCÍ
Ocenění známek ZDARMA na počkání
FILATELIE HOBBY PRAHAFILATELIE STOŠEK
Revoluční 8, Praha 1, tel. 296 785 460, Mobil 606 551 118
e-mail: info@filatelie-hobby.cz, info@filatelie-stosek.cz
Facebook: FilatelieStosek
Otevírací doba: Po - Pá 9:00 - 15:00
Nacházíte se:

Filatelistické potřeby a pomůcky. Co vše se může hodit?

Další často kladenou otázkou je, co všechno potřebuji do začátku, když chci sbírat známky? Není to nic dramatického, stačí na to relativně pár korun.

Základní je koupit si pinzetu, která vám padne do ruky, není to nic drahého. Je naštěstí pár druhů –12 a 15centimetrové, mají tři typy zakončení, jsou rovné a zahnuté (ideální pro leváky).

Doporučujeme si koupit pinzetu s tenkými lopatkami (šíře je jedno), dostanete se dobře pod známku a práce s ní vám půjde bez problému. Menší 12cm pinzety do 100 kč mají tlusté konce a bude se Vám s nimi hůře pracovat.

Zásobník si můžete koupit nový, nebo použitý, případně rovnu jako partii i se známkami. Doporučujeme koupit si rovnou větší, nebojte se, rychle ho zaplníte.

Dobré je mít také lupu, kterých je nepřeberné množství, nicméně asi 2 základní jsou dobré. Doporučujeme klasickou lupu s LED osvětlením a velkou čočkou, díky které budete moci prohlížet běžné deskové vady ideální zvětšení 3 – 5x. A druhou menší se zvětšením 10x, tu buď přiložíte přímo na známku a malou čočkou se díváte, nebo se prodávají malé zasouvací lupy do 200 korun, které si dáte k oku a známku si zvětšíte do větších detailů. Zvětšení by mělo být naprosto dostačující i pro pokročilejší sběratele.

Další možnou pomůckou je UV lampa, kterou poznáte druhy papírů na známkách Československa, FL1, FL2, OZ, BB, dále pak některé barvy, reparovaný lep, papír a perforaci. Tato lampa má fialové světlo a 366 Nm, na trhu je ještě lampa s vlnovou délkou 254 Nm, má bílé světlo a je dobrá na fosforové pruhy v papíru, bohužel musí být s filtrem, bez něj byste měli červené oči, ta se ale tolik nepoužívá.

V katalogu, který by bylo také dobré si pořídit, protože podle něj si budete řadit známky za sebou, podle toho, jak byly vydané, narazíte na různé další termíny, ke kterým bude potřebovat pár dalších věcí. Katalog ze začátku bohatě stačí starší, který si koupíte za pár korun.

Zoubkoměr – v katalogu narazíte na různou perforaci, k tomu vám poslouží zoubkoměr, doporučujeme klasický starý plechový. Na sociálních sítích budeme připravovat videa, kde vám ukážeme, jak si snadno a rychle určíte perforaci. Elektronické zoubkoměry jsou sice pohodlné, ale měří vše s přesností, perforace se dělala na strojích a jak hřebenové, tak řádkové zoubkování, kterými se známky perforovaly, mají nedostatky, které přístroj nevyhodnotí vždy správně.

Miska na průsvitky a lékárenský benzín (další specializace vedená v katalogu). Průsvitka je ochranný prvek, který je vtlačen pomocí filigránů do papíru, vzniká tím tenčí místo v papíru a je vidět zpravidla jen ze zadní strany. U známek První republiky rozeznáváme průsvitky v osmi různých polohách, zase si později vysvětíme, jak je bezpečně určíme. Známku položíme do černé misky obrazem dolů a lehce zakapeme lékárenským benzínem, jakmile bezpečně určíme průsvitku, známky vyndáme a necháme oschnout. Existuje elektronický přístroj na průsvitky (signoskop), ale je poměrně drahý a není vždy vše dobře vidět, nemáme s ním dobré zkušenosti, benzín je benzín.

Pokud budete pokročilejší sběratel, existují další zásobníky na archy, dopisy, pohlednice, korespondenční lístky, bankovky, mince a mnoho dalších borů, to je ale pro začátek zbytečné.

Zpět na úvodní stranu poradny

Vyhledávání

Vyhledat

Přihlášení

PřihlásitRegistrace
Zapomenuté heslo
 
E-mail: info@filatelie-stosek.cz
Tel.: +420 296 785 460
Fax: +420 296 785 460
Mobil: +420 606 551 118, +420 723 514 878