Jak už to bývá, v každém sběratelském oboru se vyskytují padělatelé, kteří se snaží vydělat na důvěřivosti, naivitě nebo neznalosti sběratelů. I v oboru filatelie existuje mnoho padělků, které se dělí do dvou základních skupin – padělky ke škodě pošty a ke škodě sběratelů.
U padělků ke škodě pošty jde padělateli pouze o využití známek k frankování, tedy vyplácení zásilek známkami v korespondenci. Padělání známek je trestné, stejně jako padělání bankovek a ostatních státních cenin.
Padělky ke škodě sběratelů jsou bohužel rozšířenější a sběratelé si na ně musí dávat veliký pozor. Neznamená to, že když mám známky dlouho, nebo je měl už můj pradědeček, musí být známky v pořádku, padělky totiž vznikaly již po vydání známek, u československých známek to znamená už ve dvacátých letech minulého století.
Tyto padělky můžeme rozdělit do několika skupin:
- Celkový padělek, známka je kompletně padělaná
- Padělek přetisku, padělatel použil pravou známku, na kterou otiskl padělaný přetisk
- Padělek razítka – některé známky jsou dražší razítkované, je tedy velmi lákavé použít čistou známku a orazítkovat ji buď padělaným razítkem, nebo v některých případech otiskem původního razítka, s přetočeným datem.
- Padělek celistvosti – padělatelé využívají dopisy, kde někdy se štěstím vymění známky tak, že jim částečně sedí razítka a vyrábějí zajímavé frankatury, nebo na starou obálku nalepí čisté známky a orazítkují falešnými razítky, většinou použijí pravé R nálepky.
- Padělky papírů – zejména u známek ČSSR je veliký rozdíl mezi známkami na různých papírkách, které se bohužel chemicky upraví a na první pohled pod UV lampou svítí podobně jako originál.
- Padělky perforace – stejně jako přetisky, razítka a papíry jsou drahé některé vzácnější perforace. Padělatelé přezoubkují buď celou známku, použití většinou stříhanou známku se širokými okraji na všech stranách, případně blok známe, nebo využijí posun perforace na některých známkách a doplní jednu až dvě strany, aby vzniklo sdružené zoubkování.
U dražších známek je důležité odzkoušení, případně atestování známky a celistvosti. To zajistí znalec, který známku prohlédne a označí na zadní straně znaleckou značkou, případně vyhotoví atest.
Seznam znalců Svazu českých filatelistů.
Zpět na úvodní stranu poradny